Matura ustna z języka polskiego

Matura ustna z języka polskiego.
Postrach większości maturzystów. Ale że jak to ma wyglądać?

Niestety maturą często jesteście straszeni, a nie jest to do końca tłumaczone. A wierzcie mi, nie jest to nic strasznego.
Oczywiście, nie piszę tu o tym, że będzie to bezstresowe przeżycie. Bo nie będzie – będziecie bardzo zestresowani, bo musicie przez 10 minut opowiadać przed obcymi ludźmi o rzeczach, na których (najczęściej) słabo się znacie. Ale ten stres nie musi być adekwatny do poziomu trudności. I wierzcie mi- to nie będzie horror, co najwyżej dreszczowiec (;

 •  Matura ustna z języka polskiego trwa w sumie około 25 minut
 • Po wejściu na salę wylosujecie zadanie egzaminacyjne
 •  Zadanie może dotyczyć jednej z trzech dziedzin: TEKSTU LITERACKIEGO, TEKSTU Z ZAKRESU WIEDZY O JĘZYKU (nie nadwyrężajcie swoich nerwów, podkreślając że jest to gramatyka) lub TEKSTU IKONOGRAFICZNEGO (obraz, plakat, rzeźba, zdjęcie, kadr z filmu itp.)
 • Macie wówczas 15 minut na przygotowanie. Dostajecie kartkę A4, na której możecie zapisać swoje przemyślenia oraz plan wypowiedzi (korzystajcie z niej koniecznie!!!)
 • Wasza prezentacja ma trwać około 10 minut – co oznacza, że 8 minut też jest ok i 12 minut też przejdzie
 • W części monologowej (Wy mówicie) musicie odnieść się do tematu, opisać fragment tekstu lub omówić obraz, o ile go wylosowaliście. Ponadto musicie postawić tezę i wykazać jej adekwatność w przykładach, które musicie sami dobrać (ocenianie omówię poniżej)
 • Komisja po zakończeniu Waszego monologu może zadać Wam 2 pytania. UWAGA! Pytania te mogą dotyczyć jedynie tego, co zawarliście w swojej wypowiedzi – np. jeżeli omawiacie „Kordiana”, nie możecie zostać zapytani o Konrada z „Dziadów”, jeżeli jego tematu nie poruszyliście w swojej wypowiedzi.
 • Wychodzicie z Sali i czekacie na ogłoszenie wyników, czyli do momentu kiedy maturę zakończy ostatnia osoba z Waszego „bloku” egzaminacyjnego. Wówczas komisja ma chwilę, żeby się naradzić oraz sprawdzić czy to co mówiliście jest prawdą, o ile posiadają jakieś wątpliwości (nie wymyślamy książek i filmów. „Nie opłaca się” to mało powiedziane).

Tak wygląda sam przebieg egzaminu. Ale wiadomo, że nie jest to wszystko co powinniście o nim wiedzieć. Jak wyglądają poszczególne polecenia? To ważne pytanie, ponieważ mają one swój schemat.

Każda z kategorii ma swój typ poleceń. W zależności od stopnia trudności oraz wielowątkowości tematu mogą one ulec delikatnej zmianie, ale schemat jest rozpoznawalny mimo to. Żeby dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie do zapisanego stories „Matura ustna”, na moim Instagramie (@matura_po_ludzku)

Bardzo subiektywnie powiem, że moim zdaniem, to tekst literacki jest najtrudniejszą kategorią. Dostaniesz kogoś znanego – to źle, bo komisja wie o nim wszystko, Ty też powinnaś/eś, a tu… „no miał córkę i ona umarła” okazuję się wiedzą – mimo wszystko -dość skąpą. Jeżeli dostaniesz kogoś zupełnie dla Ciebie nieznanego np. wiersz Czechowicza (jeżeli ktoś zna to proszę mi wybaczyć błędny osąd). I co teraz? Jaka to epoka, Polak, czy tylko się nazwiskiem podszywa? W zasadzie o co mu chodziło, bo „nie znam tego dziwnego słowa w drugiej linijce…”

…i mamy problem.
Jedyne rozwiązanie to po prostu nauka i umiejętność omawiania wierszy lub innych tekstów kultury. A w tym wypadku także znajomość rodzajów i gatunków (polecam stories „rodzaj literacki”). Więc jest to dobra opcja dla nauczonych, tyle.

Opcja dla cwaniaczków to obraz. Najczęściej zadany jest prosty temat i większość wypowiedzi dotyczy samego obrazu (czyli omówienia planów, postaci itp. – będzie o tym stories). Trzeba też odnieść się do tekstu literackiego, ale najczęściej znajomość Lalki i Dziadów wystarczy.

Dość prosty jest też tekst z zakresu wiedzy o języku. Pieszczotliwie nazywam te kategorię „maturą z fejsbuka”. Pytania najczęściej dotyczą sposobu komunikowania się młodzieży, sposobu komunikowania się starszych pokoleń, opisu slangu itp. Więc jest to najbardziej praktyczny temat. Jasne, że może trafić się temat trudny w obrębie tej kategorii, ale wierzcie mi, że to zdarza się rzadko. I do tego odwołanie się do własnych doświadczeń językowych. Trzeba wymyślić na szybko historię rozmowy z koleżanką i wychodzi się ze zdaną maturą.

Czysto teoretycznie – tak wygląda kwestia matury ustnej z języka polskiego.

Poniżej wstawiam linki, które mogą być przydatne w przyjrzeniu się tematowi:

 1. INFORMATOR MATURALNY. <– klik.
  Najważniejsze kwestie, dotyczące matury ustnej znajdują się na stronach 13-15. Istotne jest też, przyjrzenie się jak arkusz maturalny będzie wyglądał. To przedstawione jest od strony 23. Przyjrzyjcie się, proszę, wszystkim trzem kategorią i zwróćcie uwagę na przykładowe realizacje, umieszczone pod każdym z tematów.
 2. ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ARKUSZY Z MATURY USTNEJ WYKONANY PRZEZ CKE. <– klik.
  Przyjrzyjcie się temu dokumentowi. Został przygotowany przez CKE i jest skarbnica wiedzy oraz oczekiwać względem Waszych maturalnych umiejętności.
 3. FILMIK PRZYGOTOWANY PRZEZ CKE Z PRZYKŁADOWĄ PREZENTACJĄ. <– klik.
  CKE dla wszystkich maturzystów przygotowała filmik, który prezentuje, jak powinna wyglądać prezentacja maturalna.


Zapraszam Cię na mojego Instagrama,

gdzie niemal codziennie dzielę się z obserwującymi masą maturalnej wiedzy z języka polskiego! 


A jeżeli potrzebujesz pomocy w maturalnych powtórkach,

nie wiesz jak je zaplanować i od czego zacząć, zapraszam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie
materiałami powtórkowymi

Dodaj komentarz