Maturalny dekalog:
- W części arkuszowej, jako odpowiedzi, nie zaznaczaj słów, których nie znasz. Nie obstawiaj, że masz tak małą wiedzę i spryt, że prawidłowa odpowiedź to akurat ta, o której nigdy nie słyszałeś.
- Polecenie czytaj ZAWSZE dwa razy. Powoli, spokojnie. Zwracaj uwagę na elementy polecenia jak np. na podstawie akapitu 4. określ czy opinia autora jest prawdziwa. Odpowiedź uzasadnij formułując jeden argument.
jesteś proszony tu o 3 ważne kwestie: określenie czy opinia jest prawdziwa: tak/nie. Znalezienie odpowiedniego uzasadnienia. Ujęcie go w ramy argumentu.
A to oznacza: przeprowadzenie krótkiego wnioskowania, popartego wiedzą. Argument powinien zająć minimum 3 zdania. - Numeruj akapity zadanego tekstu. Łatwiej będzie Ci się do niego odnocić.
- Pisząc streszczenie przejrzyj poprzednie pytania. Skorzystaj z tego, co napisałeś w zadaniach. Pytali Cię o to wszystko nie bez przyczyny.
- Kiedy jesteś proszony o sformułowanie tezy: pamiętaj, że ma być to zdanie twierdzące.
- Nie cytuj w ramach odpowiedzi, jeżeli nie jesteś o to proszony WPROST w poleceniu.
- Kiedy czujesz, że nic nie umiesz i zaraz zwariujesz, zrób chwilę przerwy. Napij się wody. Popatrz za okno. Odpocznij i wróć do arkusza. Ostatecznie pomyśl o najdłuższych wakacjach życia (:
- Pisząc rozprawkę i stawiając tezę pamiętaj o niej podczas pisania każdego argumentu. Po każdym argumencie i przykładzie wracaj do myśli z tematu i tezy. Podkreślaj zasadność. Nie rób tego tylko we wniosku. Wciskaj CKE prawidłowość swojego myślenia na każdym kroku.
- Pisząc rozprawkę pamiętaj o SPRAWDZENIU PRACY na koniec. Po napisaniu odpocznij chwile. Popatrz za okno. I sprawdź. Ostatnia praca z polskiego w życiu. Przyłóż się do tego. Ustaw sobie filtr sprawdzania:
1.Przecinki
2. Nazwiska twórców i bohaterów
3. Kompozycja: czy zrobiłeś wcięcia (akapity) przed rozpoczęciem, rozwinięciem i zakończeniem?
4. Upewnij się, że Twoja teza wybrzmiała. Że została podkreślona w argumentach i we wniosku.
10. Uwierz w siebie. Umiesz więcej niż Ci się wydaje. Jestem tego pewna.
Trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia!
Zapraszam Cię na mojego Instagrama,
gdzie niemal codziennie dzielę się z obserwującymi masą maturalnej wiedzy z języka polskiego!
A jeżeli potrzebujesz pomocy w maturalnych powtórkach,
nie wiesz jak je zaplanować i od czego zacząć, zapraszam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie
materiałami powtórkowymi