6 reklam które mogą uratować Cię na maturze ustnej

Jakie reklamy warto obejrzeć do matury?

Nie wszyscy wiedzą, ale reklamy to bardzo przydatny tekst kultury, do którego warto odnieść się na maturze ustnej, szczególnie przy okazji tematów językowych.
Reklamy są skarbnicą neologizmów, zapożyczeń, anglicyzmów i przykładów gier słownych. Odnajdziemy tam też przykłady perswazji, a niekiedy również manipulacji.

Warto mieć w głowie przynajmniej 3 reklamy, o których będziemy w stanie w ciekawy sposób opowiedzieć.

Poniżej przedstawiam te, które moim zdaniem mogą pełnić funkcję ciekawego tekstu kultury:

 

1. Reklama piwa Łomży

To przykład świetnego neologizmu, połączonego z zapożyczeniem. Nazwa polskiego piwa, pochodząca od miejsca produkcji (Łomży) w połączeniu z angielską końcówką „-ing”, nabrało nowego znaczenia. „Łomżing” wskazuje na czynność, jaką jest spożywanie piwa tej marki. Sama reklama wizualnie dobrała kontekst uprawiania łomżingu – w lesie, na łące, uogólniając: na łonie natury

 

Można się tu odnieść do innych słów, które tworzymy dodając końcówkę „ing”. Są to m.in.: plażing czy zakuping. Jeżeli macie inne przykłady takich neologizmów, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu! (:

2.  Reklama Ikei

Mamy tu do czynienia ze sloganem reklamowym, będącym grą słowną. Często stosowany zwrot „ty tu rządzisz” w języku potocznym, został zmodyfikowany poprzez dodanie dodatkowej litery „u”. Oczywistym pewnie będzie wytłumaczenie, iż chodzi o „urządzisz” w kontekście urządzania domu meblami i akcesoriami ze sklepu Ikea.

Niezależnie czy reklama nas rozbawiła, czy nie, jest to przykład zabiegu językowego mającego na celu rozbawienie widza, może być to forma tzw. Żartu językowego.

 

3. Reklama napoju energetycznego RedBull

Chodzi tu o całą serię reklam z hasłem “RedBull doda Ci skrzydeł”, nie jedynie o poniższą. A poniższa będzie pełnić funkcję przykładu. Poniżej omawiam głównie funkcję sloganu reklamowego.

Kultowa już reklama napoju Redbull, którą zwieńcza slogan „Doda ci skrzydeł”. Reklama nawiązuje tu do związków frazeologicznych takich jak „podciąć komuś skrzydła” (np. „Antek, przestań ją krytykować! Nie podcinaj jej skrzydeł!”), „rozwijać skrzydła” (np. „dzięki nowej nauczycielce Jaś naprawdę rozwinął skrzydła na lekcjach plastyki”), „wziąć pod swoje skrzydła” (np. „jeżeli wziąłbyś ją pod swoje skrzydła, z pewnością osiągnęłaby sukces dużo wcześniej”).

Reklama Redbulla podkreśla  dobroczynne działanie napoju na konsumenta, jednocześnie używając perswazji – osoba, która odczuwa spadek energii, czuje się senna i ociężała. Dzięki napojowi poczuje się znów lekka, poczuje energię, a jej działania będą „wysokich lotów” (;

 

4. Reklama czekolady Milka

Reklama Milki ma kilka punktów charakterystycznych. Po pierwsze: nikt się tutaj nie odzywa, nikt nie prowadzi rozmów. Reklama bazuje na emocjach – mały chłopiec ponosi kilka porażek, a siłacz w uroczy sposób wzmacnia pewność siebie malca, dzieląc się z nim czekoladą. Sloganem reklamowym jest tu: „Delikatność w sercu”.

 

Reklamy tej można użyć przy tematach związanych z: milczeniem jako sposobem komunikowania, symbolami (czekolada jest tu symbolem sympatii, porozumienia, owej delikatności i wrażliwości), przy tematach relacji międzyludzkich i sposobach wyrażania emocji we współczesnej komunikacji.

 

5. Antyreklama sklepów MediaMarkt

Jest to przykład perswazji, która poszła o krok za daleko i stała się manipulacją. Popularny slogan marki „Nie dla idiotów” jest obraźliwy dla osób, które z różnych powodów, rezygnują z usług sklepów MediaMarkt. Reklamy, a przede wszystkim slogan reklamowy marki sklepów RTV AGD, od swoich początków były kontrowersyjne, co niezaprzeczalnie przyczyniło się do popularyzowania się usług tej sieci sklepów oraz przyniosło jej ostateczny sukces.

Sama reklama ukazuje pewien kontrast między niemądrym zachowaniem, a treścią sloganu.

Jednak do dziś pamiętam, jak ludzie w centrach handlowych chodzili z odwróconą „na lewą stronę” reklamówką MediaMarktu. Czy było to spowodowane wstydem, buntem wobec – dość wulgarnego – sloganu czy troską o otoczenie, nierobiące zakupów w tym sklepie, nie wiem. Ale na maturze można w ten sposób odwołać się do „własnych doświadczeń” i skorzystać z mojego (:

 

6. Na deser kolejna reklama Ikei. No nie mogłam się powstrzymać!

Reklama przedstawia bardzo współczesny „problem”– fotografowanie jedzenia przed posiłkiem. Kto z nas nie zna takiej sytuacji? (;
Niewątpliwie jest to charakterystyczne dla naszej kultury i fotografowanie jedzenia stało się elementem naszego życia.

 

Jak można użyć tej reklamy, jako tekstu kultury na maturze ustnej? Istnieje związek frazeologiczny „życie jak z bajki” lub rzadziej używane „życie jak z obrazka”. Dziś to pojęcie nieco ewoluowało i często słyszymy określenie „życie jak z Instagrama” albo „twarz jak z Instagrama”. Analogia do tej ewaluacji znajduje się właśnie w reklamie Ikei, gdzie ukazane jest porównanie absurdalnej sytuacji malowania obrazu i prezentowania go całej wiosce, w oczekiwaniu na pozytywne lub negatywne reakcje (kciuki w górę / w dół).  Dziś robimy podobnie fotografując danie w domu lub restauracji i publikując je na Instgramie. Problem można zgeneralizować do pokazywania życia, mieszkań, imprez i innych sytuacji, które instagramowe społeczeństwo chłonie niezwykle szybko, a które nierzadko mija się z realiami życia influencerów.
Reklama może posłużyć przy tematach typu:

Jakie przemiany w kulturze wpływają na współczesny język polski? Omów zagadnienie, odwołując się do podanego fragmentu, do innego tekstu kultury i do własnych doświadczeń komunikacyjnych

źródło: zbiór arkuszy matury ustnej CKE

Pamiętaj – nie wszystkie przytaczane przez Ciebie teksty kultury muszą być ambitne i „wymuskane”. Czasami lepsze jest wrogiem dobrego i warto odnieść do przykładów prostych, lecz trafionych w punkt. Takim przykładem może być tekst kultury w postaci reklamy.

 

Trzymam, za Ciebie kciuki!

 


Zapraszam Cię na mojego Instagrama,

gdzie niemal codziennie dzielę się z obserwującymi masą maturalnej wiedzy z języka polskiego! 


A jeżeli potrzebujesz pomocy w maturalnych powtórkach,

nie wiesz jak je zaplanować i od czego zacząć, zapraszam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie
materiałami powtórkowymi

 

Dodaj komentarz