Jak dobrać konteksty do pracy pisemnej? 

Często piszecie mi, że niby fajnie, niby omawia się lektury, niby wypisuje motywy, a jak przychodzi co do czego, to pusto w głowie! Co zrobić w takiej sytuacji? 🤷🏻‍♀️

Czy warto wkuwać motywy literackie?

Tak naprawdę wypisywanie motywów i kontekstów (innych utworów, w których pojawił się dany temat/motyw) niewiele Wam da. Bo pisanie hasłami w zeszycie, to zupełnie co innego, niż napisanie rozbudowanego argumentu. Przede wszystkim trzeba ćwiczyć samo pisanie rozprawek. Jeżeli Wasz nauczyciel ich nie zadaje, to napisz rozprawkę do szuflady, dla siebie. Nawet jeżeli nie wiesz, jakie błędy popełniasz, to ćwiczysz TEN rodzaj myślenia. Ten, czyli taki, dzięki któremu wyszukujesz argumenty i rozkminiasz utwory.

To jak z matmą – praktyka czyni mistrza. Im więcej zależności i tematów przerobisz w warunkach domowych, tym lepiej. W domu masz Internet, repetytoria, podręczniki; przy trudnym temacie możesz zawsze wspomóc się wybranym źródłem wiedzy.

Ćwicz. A jak nie wiesz, jak zacząć – w tym poście znajdziesz cały schemat pisania wypracowania, skorzystaj (:

Możesz umówić się też na jedną lub dwie lekcje języka polskiego w formie korepetycji i zaznaczyć korepetytorowi, że chcesz poćwiczyć same rozprawki.

Dobór odpowiednich utworów 

Inna kwestia, to dobranie odpowiednich utworów. Wybierz sobie jedną lub dwie lektury z gwiazdką i używaj ich cały czas, we wszystkich pracach, wyszukując w nich kolejne tematy i wątki. Często i gęsto lubianymi lekturami, w których jest wiele motywów są:

  • „Lalka”,
  • powieści historyczne Sienkiewicza jak np. „Krzyżacy” lub „Quo Vadis”,
  • „Przedwiośnie”,
  • „Zbrodnia i kara”
    (dwie ostatnie to nie lektury z gwiazdką, ale są omawiane w szkole).
    W ten sposób będziecie mieli w głowie utwory, których treści jesteście pewni i o których pisaliście wielokrotnie.
    Całkiem komfortowa sytuacja, prawda?

Co jeżeli temat pracy z niczym nam się nie kojarzy?

Kiedy już czytasz temat pracy – podkreśl sobie to, co uważasz za główny temat i poświęć chwilę na wyszukanie motywów, które się z nim wiążą.

Np.: „praca – pasja czy obowiązek?” Motywy: pracy, pracy u podstaw, pracy organicznej, motyw artysty (praca artysty, twórczość), motyw wsi (praca na roli). I już mamy całkiem spory zasób utworów, w których dane motywy się pojawiają.

Pamiętajcie, motyw działa jak # , po motywie szukamy danego wątku w innej lekturze lub tekście kultury.

Jeżeli czytasz lektury lub chociaż porządnie opracowujesz utwór po przeczytaniu streszczenia szczegółowego, ćwiczysz rozprawki, to motywy warto jednak wypisać. Ale wypisywanie ich bez pisania rozprawek – nie ma większego sensu, najpierw naucz się pisać wypracowania, to klucz do maturalnego sukcesu z polaczka. Jeżeli zastanawiasz się, jak opracowywać i wypisywać motywy, to warto zajrzeć do tego posta. Zajrzyj też do listy ważnych motywów i pobierz opracowanie do wypełnienia, które możesz wydrukować.

To teraz mam pytanie: czy ten post był dla Ciebie pomocny?
Jakie masz sposoby na znalezienie odpowiedniego utworu przy pisaniu rozprawki?
Będzie mi bardzo miło poznać Waszą opinię (:

Trzymajcie się ciepło,
Joanna

ZAŁĄCZNIKI DO DRUKU:

Opracowanie motywu literackiegoZapraszam Cię na mojego Instagrama,

gdzie niemal codziennie dzielę się z obserwującymi masą maturalnej wiedzy z języka polskiego! 


A jeżeli potrzebujesz pomocy w maturalnych powtórkach,

nie wiesz jak je zaplanować i od czego zacząć, zapraszam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie
materiałami powtórkowymi

 

Dodaj komentarz