Przede wszystkich skup się na omówieniu tego, co przyda Ci się podczas pisania wypracowania.
1. Jeżeli wybierasz rozprawkę maturalną – na lekturach (szczególnie tych z gwiazdką).
2. Jeżeli wybierasz interpretację –na omówieniu utworów lirycznych.
Powyższa rada to nic odkrywczego, wiadomo. Pamiętaj jednak, że poprawna interpretacja utworów literackich (niezależnie od rodzaju i gatunku) wymaga znajomości epok – inaczej nie jesteś w stanie w pełni zrozumieć sposobu postrzegania autorów tekstów kultury. Bez tej wiedzy to raczej gdybanie, nie interpretacja.
Jeszcze kilka słów o samym wypracowaniu. Ja od zawsze polecam moim uczniom pisanie rozprawki, nie interpretacji. Jest ona bardziej schematyczna, dotyczy tematów konkretniejszych, w temacie podany jest problem, który należy w rozważyć. W przypadku interpretacji jesteście zdani na siebie i swoje umiejętności analizy i interpretacji. Właśnie – umiejętności. Jeżeli masz smykałkę do pisania, lubisz lirykę i pod czujnym okiem ćwiczyłeś_aś analizę i interpretację poezji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie ten temat zrealizować. Jednak jeżeli powyższy opis Cię nie dotyczy, to poświęć tych kilka ostatnich tygodni na naukę pisania rozprawek – czyli stawiania tez i argumentacji. Te umiejętności możesz ćwiczyć wraz z Platformą – znajdziesz na niej 3 prezentacje rozwiewające rozprawkowe wątpliwości.
Wypracowanie to 50/70 punktów.
Zatem test to 20/70 punktów. Nie radzę szczególnie przejmować się testem, w momencie, kiedy nie czujecie się mocni w wypracowaniu. Testy z resztą najlepiej ćwiczyć w praktyce – wykonując te z zeszłych lat. Mamy to w planie! Kilka dodatkowych umiejętności przydatnych przy części testowej (ale także w wypracowaniach i w życiu!) możecie zdobyć omawiając zagadnienia językowe (co opisane zostało w samym planie).
Więcej nie mówię – zostawiam Was z planami i linkiem do Platformy. Możesz z niej korzystać, bo znajdziesz tam, wszystko, co najważniejsze przed maturą, ale nie musisz.
Trzymam za Ciebie kciuki! Pobieraj plan i działaj śmiało!