Wiele osób czekało na ten wpis, jednak byłam sceptyczna – kto zdąży przeczytać dodatkową lekturę tuż przed maturą? Jednak doszłam do wniosku, że są wśród nas maturzyści, którzy czytają szybko i mają dużo chęci do poznania nowych tekstów. Wpis ten może przydać się także osobom, które maturę zdawać będą w następnych latach. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki stworzyć!
Część z tych lektur mogła być już proponowana lub omawiana przez Waszych nauczycieli, moim celem nie było zszokowanie Was, a raczej podzielenie się tytułami przystępnymi i dostępnymi. Radzę zasugerować się wskazówkami i nie zapamiętywać motywów bez refleksji, a raczej ułożyć je sobie w głowie, opisując je konkretnymi wydarzeniami – czyli zrozumieć je, nie jedynie zmemoryzować.
Poniższa lista to nie lektury obowiązkowe, wymagane do zaliczenia tego egzaminu. Ta subiektywna lista zawiera, w mojej opinii, pozycje uniwersalne, bogate w motywy.
Listę wymienionych przeze mnie motywów możesz wzbogacić o własne propozycje. Proponuję, aby przy wybranym utworze zatrzymać się chwilę dłużej – skonstruuj notatkę zawierającą:
- Twój przebieg myślowy – jak rozumiesz ten motyw w kontekście utworu?
- Informacje, w której sytuacji (scenie, rozdziale) dany motyw jest widoczny?
- Kilka słów o filozofii utworu (jeżeli taką można wyróżnić)
- Imiona i nazwiska trzech najważniejszych bohaterów
- Zastanów się, czy przy którymś znanym Ci temacie maturalnym wybrany utwór mógłby znaleźć zastosowanie w argumentacji?
Następną pracę postaraj się napisać z użyciem nowo poznanego utworu (o ile będzie to
możliwe).
Moja rada – jeżeli wybrany utwór nie przypadnie Ci do gustu, to nie zmuszaj się do czytania i zgłębiania go. Dużo skuteczniej pisze się o utworach, które są dla nas jakkolwiek atrakcyjne ( :
- “Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow
motywy: twórczości, artysty, psychomachii, szatana, miłości, choroby, religii, władzy - “Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski
motywy: filozofii (nietzscheanizm), morderstwa, fałszywej idei (uwiedzenia przez fałszywą ideę), odkupienia, religii (nawrócenia) - “Dżuma” Albert Camus
motywy: filozofii (egzystencjalizmu), choroby, przyjaźni, pracy, poświęcenia, zła, losu - “Proces” Franz Kafka
motywy: absurdu, zniewolenia, buntu, everymana, totalitaryzmu, hamartii, władzy, samotności, kariery - “Rok 1984” George Orwell
motywy: totalitaryzmu, władzy, egzystencji, wojny, buntu, indoktrynacji, miłości - “Nowy wspaniały świat” Aldous Huxley
motywy: utopii, filozofii (nietzscheanizm), zniewolenia, totalitaryzmu, miłości, społeczeństwa, narkotyków - “Sto lat samotności” Gabriel Garcia Marquez
motywy: samotności, rodziny (pokoleniowości), miłości, kazirodztwa, magii, wojny, postępu (cywilizacyjnego)
Ale, ale! Życie na maturze się nie kończy. Powyższe lektury to nie tylko koplanie motywów, ale wartościowe pozycje przedstawiające ciekawe spojrzenia na złożone problemy: społeczne, polityczne czy psychologiczne. Zapoznając się z nimi, zyskujesz coś więcej niż parę punktów na egzaminie ;). Powodzenia!