Jak samodzielnie przygotować się do matury z języka polskiego? | poziom podstawowy

Materiał do ogarnięcia przed maturą z języka polskiego, to całkiem spory zasób wiedzy. Co zrobić, żeby nie utonąć w morzu notatek i nie zwariować? Przede wszystkim – najważniejszy jest plan, który powie Ci CO, JAK i KIEDY.

CO warto powtórzyć:

1. epoki

 • Ponieważ wówczas osadzasz m.in. lektury w określonym kontekście. Dużo łatwiej zrozumieć jest daną osobę znając jej historię, przyzwyczajenia, wartości i ideały. Podobnie jest w przypadku zrozumienia lektur, wierszy czy dzieł sztuki – dopiero rozumiejąc otoczkę, rozumiemy sam środek.
 • Teksty kultury to taki produkt uboczny tego, co działo się w danym okresie historycznym. Bez znajomości kontekstu, dajesz sobie marne szanse na dogłębne zrozumienie lektury z gwiazdką.

2. lektury

 • Dlaczego należy czytać lektury pod kątem matury z polskiego, nie trzeba tłumaczyć. Teraz pytanie – czy same lektury z gwiazdką wystarczą? W optymistycznym scenariuszu mogłoby tak być. Jednak umówmy się, znać to jedno – lubić to drugie. Warto znaleźć takie tytuły, które omawialiśmy w liceum, a które się Wam podobały. Dla wielu maturzystów jest to np. “Zbrodnia i kara”, “Dżuma”, “Rok 1984” lub poczciwi “Antygona” i “Król Edyp”. Warto też przyjrzeć się “Ferdydurke” i zagłębić się w szaleństwa Gombrowicza.

3. zagadnienia językowe (po co? A komu to potrzebne?)

 • Omawiać, czy nie omawiać? Oto jest pytanie. Zdecydowanie tak. Ponieważ pojawiają się w części testowej arkusza. Oraz przydają się w życiu. Nie musisz powtarzać definicji dopełniacza, czy rozpisywać wykresu zdania. Jednak powtórzenie związków frazeologicznych (których używasz na co dzień), czy umiejętność odczytania różnicy między perswazją a manipulacją, to ciekawe elementy zagadnień językowych, które warto opanować.

JAK warto powtarzać?

1. załóż segregator, gdzie będziesz zbierać wszystkie powtórki

 • O segregatorze znajdziesz na moim profilu film (z zeszłego roku). Jeśli nie masz ochoty na ten krótki seans, to już tłumaczę, o co chodzi. Zbuduj swoją przestrzeń na powtórki. To może być duży, gruby zeszyt lub właśnie segregator.
 • Stwórz przekładki (lub zakładki) z podziałem na nazwy epok, prace pisemne i arkusze maturalne. Zorganizowana namacalnie przestrzeń, pozwala zorganizować myśli i daje niezbędne poczucie bezpieczeństwa.

2. Robienie wygodnych, szybkich notatek z przeczytanych lektur i streszczeń (Tu proponujemy dwie drogi)

 • A. Działanie według schematu. Zawsze omawiaj lektury według z góry ustalonego porządku np. zaczynasz od epoki, dalej omawiasz biografię, miejsce akcji, bohaterów, problematykę i motywy. To pomoże Ci pozbyć się myśli “Od czego zacząć?” – odpowiedź “nie wiem” potrafi skutecznie zniechęcić do jakichkolwiek działań.
 • B. Działaj kreatywnie. Postaraj opowiedzieć sobie (lub bliskiej Ci osobie – rodzicom lub przyjaciółce) o przeczytanej lekturze, wierszu, tekście. To pomoże Ci w stworzeniu narracji, która utrwali przeczytany materiał, ale także pomoże Ci spojrzeć na niego z wielu stron.

3. Rób testy z lektur i epok

 • poszukaj testów na stronach takich jak np. ostatnidzwonek.pl czy aleklasa.pl
 • robienie testów pozwala na zdobywanie wiedzy w inny sposób niż nauka z podręcznika lub tworzenie własnej narracji o przeczytanym tekście.
 • To dobry sposób na poznanie szczegółów akcji lektury lub zapamiętanie imion bohaterów dzieła czy dat istotnych dla epoki

4. założenie zeszytu błędów

 • Po zrobieniu danego arkusza lub zadania egzaminacyjnego zapisz sobie, co sprawiło Ci trudność – może to być pojęcie, motyw, nieznane Ci nazwisko autora_ki, o które byłeś_aś pytany_a
 • Zapisz je podając definicję np.:
 • hamartia – Pojęcie oznacza winę niezawinioną lub cierpienie niezawinione, które przeżywa bohater, nie mając świadomości, że sam do niego doprowadził lub że zostało ono do niego przypisane, mimo braku świadomości popełnienia złych uczynków.
 • występuje: “Król Edyp”, Księga Hioba

5. opracuj wszystkie arkusze (testy)

 • Wszystkie arkusze z zeszłych lat dostępne są na stronie cke.gov wraz z rozwiązaniami
 • zaplanuj pracę z arkuszami – zrób przynajmniej jeden arkusz miesięcznie
 • zacznij od arkusza z 2015 roku
 • stwórz sobie przyjemny rytuał związany z opracowywaniem arkuszy: włącz miłą playlistę, zrób sobie dobrą kawę, zapal świeczkę – niech to będzie przyjemny element Twoich powtórek.

6. pisz wypracowania – choćby do szuflady!

 • pisanie wypracowań to niezbędny element samodzielnych przygotowań
 • praca pisemna to aż 50/70 punktów na maturze!
 • zacznij od obejrzenia moich filmów na IGTV – przygotowałam 4 krótkie nagrania, gdzie omawiam sposoby na napisanie poszczególnych części rozprawki: wstępu, tezy, argumentów i zakończenia. Zajrzyj także na kanał Pauliny (POLina – rozprawka według schematu)
 • nawet jeśli nikt nie sprawdzi Twojej pracy w trakcie przygotowań, to ktoś sprawdzi ją na maturze – zatem wciąż warto pisać i ćwiczyć, choćby do szuflady!
 • na stronie CKE dostępny jest Informator Maturalny z języka polskiego – a w nim przykładowe realizacje wypracowań – możecie zobaczyć, jak może wyglądać poprawna realizacja tematu maturalnego.

7. Jakie materiały do powtórek wybrać?

 1. oczywiście nasze Parlatorium (zapisy tylko do 1.10.2021!) i Samodzielnik
 2. Parlatorium to kompleksowy kurs z języka polskiego przygotowujący do zdania matury na obu poziomach – przekażemy Ci wiedzę z epok i lektur, ale także nauczymy Cię pisać wypracowania. Poćwiczysz też testy pod okiem egzaminatorki maturalnej CKE
 3. Samodzielnik to nie klasyczne repetytorium, które da Ci gotowe rozwiązanie. To jest Twój własny humanistyczny zbiór, przygotowany tak, abyś samodzielnie mógł z nim pracować, rozwijać się, odkrywać. Chcemy, żeby ta książka nauczyła Cię tego, że obcowanie z tekstem może sprawiać ogromną radość, że może stać się pasją.
 4. Darmowe strony internetowe: ostatnidzownek.pl oraz aleklasa.pl
 5. repetytoria: vademecum z zadaniami (Nowa Era), Zdasz to! (WSiP), Opracowania lektur i wierszy (Adamantan) oraz Lepsze niż ściąga (Adamantan)

Jak rozplanować czas na powtórki?

Zapewne znajdą się wśród czytających osoby, które zaczną zakuwać miesiąc przed maturą. Przeczytają one przez miesiąc wszystkie streszczenia i materiały pigułkowe. Część z tych osób może nawet uzyska przyzwoity wynik. Ale z doświadczenia wiem, że taki styl nauki okupiony będzie stresem, zmęczeniem i uczuciem niepewności.

Warto planować naukę zawczasu i podejść do problemu z otwartym umysłem. Tym bardziej, że język polski nie będzie Twoim jedynym wyzwaniem w maju 2022. Systematyczność może być przyjemna i dobrze jest zaaplikować ją w realizowaniu długofalowych projektów, niż obudzić się w kwietniu z pustą głową :).

W chwili, gdy piszę te słowa, masz siedem miesięcy do matury. Do powtórzenia masz jedenaście epok. Prosta matematyka podpowiada, że masz półtorej epoki do powtórzenia w jednym miesiącu. Naukę możesz zaplanować sam_a – zapisz sobie konkretnie jakie epoki chcesz powtórzyć w jakim miesiącu. Ukonkretyzowanie planu bardzo pomaga. Możesz też skorzystać z harmonogramu maturalnego, który dostępny jest na naszej stronie.

No to do dzieła!

Wiedzieć co i jak powtarzać to jedno. Dobry plan to solidna podstawa. Teraz już tylko czas na realizację. Nie zapomnijcie o odpoczynku! If you get tired, learn to rest, not to quit!

Dodaj komentarz