Impuls motywacyjny :)

Najtrudniej jest ponoć zacząć. Później już jakoś idzie. Dlatego chcemy pomóc. Zmotywować do nauki. Stąd pomysł na motywacyjne wpisy omawiające… motywy 🙂 Dziś – antyk.

Motyw carpe diem Jest to motyw szczególnie widoczny w twórczości Horacego, będący jednocześnie ważną sentencją dla filozofii epikurejskiej. Carpe diem dosłownie oznacza „chwytaj dzień“, co rozumieć można jako nawołanie do skupienia się na chwili, która trwa, cieszenie się nią, korzystanie z życia bez zamartwiania się o przyszłość.
Samo zapisanie wpisu nie nauczy Cię tyle, co machnięcie 10-minutowej notatki. Nie daj się prosić! Ważne! Nie nastawiaj się, że musisz te utwory zapamiętać do samej matury pod szyldem motywu hamartii. Poćwicz umiejętności czytania ze zrozumieniem, kontaktu z poezją, czytania pod kątem wyszukania konkretnej treści. Po kilku takich “treningach” szybko zauważysz efekty na lekcjach języka polskiego. A ostatecznie na samej maturze! Motyw psychomachii Mianem psychomachii określamy motyw walki dobra ze złem w duszy/psychice ludzkiej.To zjawisko pojawia się wszędzie tam, gdzie bohater wybiera między dobrem a złem, dwiema skrajnościami, które decydować miałyby o jego duszy/charakterze/umyśle. Psychomachia jest jednym ze średniowiecznych toposów przedstawiających walkę grzechu z cnotą. Autorem pojęcia jest Prudencjusz, rzymski poeta. Aby lepiej zrozumieć motyw warto zapoznać się z:
  • Psychomachią Prudencjusza
  • Kuszeniem Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza
  • Boską Komedią Dantego Aligheri
  • Sonetem I Mikołaja Sępa Szarzyńskiego
  • Dziadów cz. III Adama Mickiewicza (Wielka Improwizacja)
Impuls Czasem wystarczy jeden impuls by zainicjować reakcję. Chcę raz w tygodniu pomóc Wam w procesie przypominania wiedzy z epok. Powtarzajcie i śledźcie nasze plansze na instagramie!

Dodaj komentarz