Jak przygotować się do matury samodzielnie? | poziom rozszerzony

Co warto powtórzyć? Opracowywać zakres z poziomu podstawowego!

Niestety samo przeczytanie lektur zalecanych dla p. rozszerzonego oraz nauczenie się formy wypowiedzi argumentacyjnej, czy interpretacji porównawczej, to niewystarczające kompetencje, aby mieć pewność, że zdasz maturę na poziomie rozszerzonym z zadowalającym wynikiem.

Uczenie się podstaw, takich jak wiedza o epokach, motywach, lekturach (często mniej skomplikowanych niż przy poziomie rozszerzonym), interpretacja pojedynczego wiersza, zamiast dwóch naraz, czy konstruowanie argumentów, to podstawy, które będą dobrą podwaliną pod naukę bardziej skomplikowanych konceptów. Nadadzą też kontekst samej nauce analizy tekstów na poziomie rozszerzonym.

 

Co warto przeczytać?

Szybka polecajka

 1. lektury ambitne, ale z podstawy programowej:“Rok 1984” Orwella, “Dżumę” Camusa, “Podróż ludzi księgi”, “Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk “Podróże z Herodotem” Kapuścińskiego, “Proces” Kafki
 2. eseje (np. Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Herberta)
 3. fragmenty tekstów z matur z zeszłych lat oraz analizować je (o tym jak je analizować dowiesz się z następnych plansz)

 

Jak powtarzać?

 1. Pisać i czytać krytycznie teksty – np. te z arkuszy z zeszłych lat.
 2. Jak to robić?
 3. podkreślać,
 4. wypisywać skojarzenia
 5. tworzyć mapę myśli – co wiąże się z tym skojarzeniem, w jakim tekście kultury jest widoczny ten motyw, podobny sposób opisu etc.  
 6. angażować w czytanie jak najwięcej “kabelków w mózgu” – czytać na głos, przepisywać, spróbować opowiedzieć komuś (lub po prostu sobie) o czym jest ten tekst.
 7. założenie segregatora, gdzie składujemy wszystkie powtórki i arkusze
 8. robienie wygodnych, szybkich notatek z przeczytanych lektur i streszczeń według schematu
 9. pisanie wypracowań! w pierwszych semestrze przynajmniej jedna miesięcznie – choćby do szuflady
 10. korzystaj z Informatora Maturalnego – są tam przykładowe realizacje rozprawek
 11. korzystaj z arkuszy z zeszłych lat i omów każdy temat póki jest na to czas
 12. stwórz swoją bazę tekstów kultury – na kartce wypisz te teksty, z którymi czujesz się najswobodniej (mogą to być także teksty z podstawy!). Pamiętaj, że możesz wybrać teksty literackie, obrazy, rzeźby, filmy, seriale, a nawet utwory muzyczne.Dzięki stworzeniu bazy tekstów kultury, będziesz czuć się swobodniej i bezpieczniej podczas pisania prac, w których musisz odwołać się do innych tekstów kultury.

 

Jakie materiały do powtórek polecamy?

 1. niezmiennie nasze Parlatorium Maturalne i Samodzielnik
 2. strony: aleklasa.pl i ostatnidzwonek.pl
 3. samodzielne wyszukiwanie esejów, ciekawostek np. na stronie https://culture.pl/pl – znajdziesz tam dużo ciekawych, napisanych w nieskomplikowany, przyjazny sposób artykułów dotyczących przeróżnych tekstów kultury

Dodaj komentarz